Vysoušením proti plísním
Vlhké stěny jsou ideálním prostředím pro život různých druhů plísní. Plísně v bytě či domě nezpůsobují jen škody na majetku, ale mohou být také významnou příčinou zhoršení zdravotního stavu pro všechny obyvatele domácnosti. Plísně ohrožují naše zdraví, zejména děti a starší lidé patří mezi nejohroženější skupiny. Proto je nutné dávat si na plísně pozor a vyvarovat se jich. Vysoušení je praktická metoda, jak se plísní zbavit.
Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Ve venkovním prostředí rostou
nejčastěji na rostlinném opadu a v půdě. Mohou růst v širokém rozmezí teplot, většinou rostou dobře při teplotě kolem 25 °C. Proto se plísním po celý rok daří v domech s vlhkými zdmi. Plísně však dokážou růst a rozmnožovat se i při teplotách pod 10 °C, známe je rostoucí např. i na potravinách v lednici, takže mohou růst i na zdech bytů, ve kterých se příliš netopí.
Na zdech jsou živinami pro plísně mikro částečky organické hmoty z ovzduší. Odstranění plísně znamená snížení rizika vzniku alergií u Vás či Vašich nejbližších, především děti jsou na plísně velice citlivé a proto je důležité, zamezit znovu vzniknutí plísně u Vás doma.
Odstranění plísně jednoduše a rychle
Opláchněte dřevěné prvky – dveře, okna, schody… Aby se zabránilo tvorbě plísně, použijte vhodný desinfekční prostředek. Otevřete okna ve všech místnostech, i v těch, které nebyly zasaženy přímo vodou – zde je možnost vlhkosti ze vzduchu. Proudění čerstvého vzduchu pomáhá při vysoušení dutin ve zdech i při vysychání vnější i vnitřní strany zdi.
- Plíseň nesnáší průvan – zajistíme cirkulaci vzduchu a větráme
- Zbavíme se či omezíme na minimum zdroje vlhkosti – mokré prádlo, akvárium…
- Mechanicky odstraníme – pozor ovšem na seškrabávání, které
plíseň rozvíří a snadno přenese do dalších místností - Zvolíme vhodný hubící postřik
- Prevence – udržujeme čistotu v domě či bytě
Plísně a jejich dopad na naše zdraví
Plísně jsou houby, jež své výtrusy vylučují do atmosféry a my je nevědomky inhalujeme. Člověk s funkčním imunitním systémem tyto plísňové spóry rozpozná a snaží se je dostat z těla ven pomocí kýchání a kašláním. Mezi nejčastější příznaky problému s plísněmi pak patří kašel, dlouhodobá únava, podrážděné oči, sliznice v krku, bolesti hlavy, podráždění kůže nebo nevolnost.
Nejvíce jsou plísněmi ohroženy děti, starší jedinci a osoby ve špatném zdravotním stavu.
Celý problém v odstranění plísní z objektů je složitý proces – závisí na rovnovážném stavu vlhkosti a teploty vzduchu, teplotě a tepelné vodivosti stavebních konstrukcí, tepelných mostech… a pouze odborník určí, jaká metoda bude nejvhodnější. Pro dokonalé a trvalé odstranění plísně kontaktujte odbornou firmu, která má s odstraněním plísně z vlhkých zdí zkušenosti, doporučí nejefektivnější metodu a zaručí Vám, že se plíseň na Vašich zdech již nikdy neobjeví.